Storbritannien
RejsenyhederSinglerejser
Flyrejser

Singlerejse · Aberdeen & Loch Ness

Fra 12.499,- pr. person

8 dage

  • 2026:
  • sep
  • okt
  • Sejltur på Loch Ness
  • Besøg på Dunnottar Castle
  • Hyrdehundeopvisning
  • Besøg på højlandskvægfarm

Oplev det skotske højland, dybe søer og dramatiske slotte på denne spændende singlerejse i godt selskab. Vi har base i Skotlands tredjestørste by, Aberdeen, der emmer af historie og traditioner.  Undervejs oplever vi højlandets skønhed, når vi kører gennem nationalparken Cairngorms, sejler på den berømte Loch Ness og besøger hyrdehunde og højlandskvæg i Aberdeenshire. Og selvfølgelig skal vi også smage skotsk whisky på et lokalt destilleri.

Rutekort over Skotland og Vitus Rejsers singlerejse til Aberdeen og Loch Ness.

Der har boet mennesker i Aberdeen-området i de sidste 8.000 år, og byen er kendt som The Granite City på grund af de mange bygninger i lys granit, som giver byen et særligt sølvskær.

Aberdeen ligger smukt ved Nordsøen med både havn, brede strande og grønne parker. Her har vi base hele rejsen igennem, så der er rig mulighed for at dykke ned i historien og lære byen godt at kende.

Herfra kører vi ud på en række udflugter og oplever det skotske højland. Vi sejler på den berømte Loch Ness, hvor søuhyret Nessie siges at gemme sig. Vi besøger den charmerende by Inverness, og vi kører gennem den prægtige nationalpark Cairngorms med fortryllende bjerge og dale.

En skotsk højlandsko slikker sin kalv i ansigtet.

Vi besøger også den dramatiske middelalderborg Dunnottar Castle ved kysten, hvor William Wallace, bedre kendt som Braveheart, ledte skotterne til en afgørende sejr over englænderne i 1296.

Den skønne skotske kultur møder vi også på nært hold. Vi ser en hyrdehundeopvisning i Aberdeenshire, smager på whisky på et destilleri og nyder frokost og is på rundvisning på en lokal bærfarm.

Senere besøger vi en gård med det berømte skotske højlandskvæg, og vi går en tur i Crathes Castle og ser de smukke haver. Der er også lagt tid ind til afslapning undervejs, så man kan gå på opdagelse i Aberdeen i sit eget tempo eller følges med nye rejsefæller.

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • Fly København-Edinburgh t/r, inkl. indchecket bagage
  • Alle flyskatter og -afgifter
  • Transfer lufthavn-hotel t/r
  • 7 nætter i Aberdeen på Holiday Inn Express Aberdeen City Centre***
  • 7 x morgenmad (2.-8. dag)
  • 1 x frokost (4. dag)
  • 1x afternoon tea (5. dag)
  • 2 x middag (1. og 7. dag)
  • Byrundtur i Aberdeen med engelsktalende lokalguide
  • Besøg på whiskydestilleri, inkl. smagning
  • Udflugt til Cairngorms National Park
  • Udflugt til Loch Ness, inkl. sejlads
  • Udflugt til Inverness
  • Besøg på fårefarm, inkl. opvisning med hyrdehunde
  • Besøg på bærfarm, inkl. rundvisning og smagning
  • Besøg på Dunnottar Castle, inkl. entré
  • Besøg på højlandskvægfarm, inkl. rundvisning og smagning
  • Besøg på Crathes Castle, inkl. entré
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen
Den smukke og mystiske Loch Ness.
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er i almindelig god fysisk form, selvhjulpen og godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo svarende til ca. 4 kilometer på 1 time.

Undervejs på rejsen og på udflugterne kan der både være trapper, små bakker, op- og nedstigninger, brosten eller på anden vis ujævnt eller glat underlag.

Af hensyn til gennemførelsen af rejsens program med udflugter og besøg på rejsemålet, samt ikke mindst af hensyn til medrejsende, er det derfor vigtigt at være selvhjulpen og i stand til at holde trit med rejsens tempo.

I ro og mag

Er du mindre godt gående, har du brug for hyppige pauser, eller har du på anden vis nedsat mobilitet, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”.

Her er programmet stadig fyldt med gode oplevelser, men tilpasset dig, der ikke er så godt til bens, ligesom du på disse rejser kan medbringe f.eks. rollator eller andre hjælpemidler, så du kan få en god rejseoplevelse.

Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Er du i tvivl om, hvorvidt du kan deltage på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe og spørge os.

Praktiske informationer

Elektronisk formular til indrejse i Storbritannien 

Gældende fra den 2. april 2025 skal alle rejsende til Storbritannien forhåndsgodkendes med en såkaldt ETA (Electronic Travel Authorisation) inden indrejse eller transit i England, Wales, Skotland og Nordirland.

Kravet om forhåndsregistrering gælder for alle nationaliteter, der er fritaget for at søge visum, heriblandt EU-borgere. Hvis du ikke er dansk statsborger, er det dit eget ansvar at undersøge reglerne for indrejse.

Ved bestilling af en rejse til Storbritannien vil du automatisk modtage en vejledning fra Vitus Rejser til ansøgning af ETA. Det er dog dit eget ansvar at få ansøgt og godkendt din ansøgning inden afrejse.

Ved ansøgning betales et ETA-gebyr på 16 GBP, svarende til knap 145 DKK. (Der tages forbehold for eventuelle ændringer i prisen.)

Hvis du har brug for hjælp til at udfylde ansøgningen, kan du ved fysisk fremmøde i vores butik i København få assistance til at udfylde ansøgningen. Dette koster et gebyr på 500 DKK ekskl. ETA-gebyret.

Hvis du ønsker vores assistance til ansøgningsprocessen, bedes du skrive til info@vitus-rejser.dk og bestille tid. Bemærk, at du skal medbringe dit pas, kreditkort og at du skal have adgang til din mail og MitID, da det skal bruges i ansøgningsprocessen. 

Du kan ansøge om ETA her.

De britiske myndigheders hjemmeside om ETA-reglerne for indrejse kan ses her.

Strømstik - Husk adapter ved rejse i Storbritannien og Irland

Stikkontakter i Storbritannien og Irland er anderledes end i det øvrige Europa. Husk derfor adapter, da det ikke er alle hoteller, som tilbyder udlån af disse. 

Særligt om regler om indførsel af frø, planter og planteprodukter fra lande uden for EU

I henhold til Plantesundhedsforordningen skal vi oplyse om, at det ikke er tilladt at indføre planter, frø, frugt og andre planteprodukter herunder snitblomster fra rejser i lande uden for EU, uden at disse følges af et officielt plantesundhedscertifikat.

Reglerne gælder for rejsende, som medbringer planter og planteprodukter i bagagen eller som en del af deres personlige bagage.