Skotland · Inverness, Isle of Skye & Loch Ness
Fra 16.999,- pr. person
8 dage
- 2025:
- jul
Åbne vidder, grønne bjerge, storslåede kyster og højdramatisk historie. Skotland har det hele, og på denne klassiske rundrejse oplever vi både den rå og smukke vestkyst, "Den tågede ø" Isle of Skye, kulturbyerne Glasgow og Edinburgh samt selvfølgelig højlandet med de store søer og barske bjerge.

Denne klassiske rundrejse gennem Skotland starter med to nætter centralt i den smukke skotske hovedstad, Edinburgh, hvorefter vi sætter kursen mod nord gennem højlandets storslåede landskaber.
Vi besøger et lokalt whiskydestilleri og et af de største slotte, inden vi overnatter ved Nessflodens udmunding i byen Inverness.
Langs den nordvestlige kyst kan vi nyde det ene fantastiske panorama efter det andet ud over havet og mod øgruppen Hebriderne.
Vi besøger den næsten subtropiske have Inverewe Garden, der nyder godt af Golfstrømmens lune vand, og vi kører over broen til den største og mest berømte af de indre Hebrider, Isle of Skye.

Med to nætter på Isle of Skye har vi god tid til at opleve de nordlige kysters flotte og dramatiske landskaber.
Vi tager på tur rundt på halvøen Trotternish med dens særprægede klippeformationer, går på opdagelse i den farverige fiskerby Portree og ser øens højeste bjerge The Cuilins.
Rejsen videre sydpå fører os til Loch Ness, hvor vi tager på sejltur og holder udkig efter det verdensberømte søuhyre, inden vi når frem til overnatning i fjordbyen Fort William.
Det hele runder vi af med et besøg i et hult bjerg samt overnatning i den gamle kulturby Glasgow.
Program
Ophold
Inkluderet i rejsen
- Fly København-Edinburgh t/r
- Alle skatter og afgifter, pt. kr. 523,-
- Passagerafgift L.184, vedtaget af Folketinget kr. 30,-
- Afr. 15/7: 2 nætter i Edinburgh på Mercure Edinburgh Haymarket Hotel****
- Afr. 29/7: 2 nætter i Edinburgh på Motel One Edinburgh-Princes***
- 1 nat i Inverness på Best Western Inverness Palace Hotel & Spa****
- Afr. 5/7: Afr. 2 nætter på Isle of Skye på Dunollie Hotel***
- Afr. 29/7: 2 nætter på Isle of Skye på Kings Arms Hotel***
- Afr. 15/7 og 29/7: 1 nat i Fort William på The Alexandra Hotel***
- 1 nat i Glasgow på Mercure Glasgow City***
- 7 x morgenmad (2.-8. dag)
- 6 x middag (1. dag og 3.-7. dag)
- Byrundtur i Edinburgh
- Besøg på Edinburgh Castle, inkl. entré
- Besøg i den maleriske by Pitlochry
- Besøg på lokalt whiskydestilleri, inkl. rundvisning og whiskysmagning
- Besøg på Blair Castle, inkl. entré
- Besøg i parken Inverewe Garden, inkl. entré
- Panoramatur på Isle of Skye
- Besøg på Skye Museum, inkl. entré
- Besøg på Eilean Donan Castle, inkl. entré
- Sejltur på Loch Ness
- Besøg ved Spean Bridge Commando Memorial
- Besøg og rundvisning ved Cruachan vandkraftværk, inkl. entré
- Byrundtur i Glasgow
- Dansktalende rejseleder på hele rejsen

Passer rejsen til dig?
Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.
Praktiske informationer
Elektronisk formular til indrejse i Storbritannien
Gældende fra den 2. april 2025 skal alle rejsende til Storbritannien forhåndsgodkendes med en såkaldt ETA (Electronic Travel Authorisation) inden indrejse eller transit i England, Wales, Skotland og Nordirland.
Kravet om forhåndsregistrering gælder for alle nationaliteter, der er fritaget for at søge visum, heriblandt EU-borgere. Hvis du ikke er dansk statsborger, er det dit eget ansvar at undersøge reglerne for indrejse.
Ved bestilling af en rejse til Storbritannien vil du automatisk modtage en vejledning fra Vitus Rejser til ansøgning af ETA. Det er dog dit eget ansvar at få ansøgt og godkendt din ansøgning inden afrejse.
Ved ansøgning betales et ETA-gebyr på 16 GBP, svarende til knap 145 DKK. (Der tages forbehold for eventuelle ændringer i prisen.)
Hvis du har brug for hjælp til at udfylde ansøgningen, kan du ved fysisk fremmøde i vores butik i København få assistance til at udfylde ansøgningen. Dette koster et gebyr på 500 DKK ekskl. ETA-gebyret.
Hvis du ønsker vores assistance til ansøgningsprocessen, bedes du skrive til info@vitus-rejser.dk og bestille tid. Bemærk, at du skal medbringe dit pas, kreditkort og at du skal have adgang til din mail og MitID, da det skal bruges i ansøgningsprocessen.
Du kan ansøge om ETA her.
De britiske myndigheders hjemmeside om ETA-reglerne for indrejse kan ses her.
Strømstik - Husk adapter ved rejse i Storbritannien og Irland
Stikkontakter i Storbritannien og Irland er anderledes end i det øvrige Europa. Husk derfor adapter, da det ikke er alle hoteller, som tilbyder udlån af disse.
Særligt om regler om indførsel af frø, planter og planteprodukter fra lande uden for EU
I henhold til Plantesundhedsforordningen skal vi oplyse om, at det ikke er tilladt at indføre planter, frø, frugt og andre planteprodukter herunder snitblomster fra rejser i lande uden for EU, uden at disse følges af et officielt plantesundhedscertifikat.
Reglerne gælder for rejsende, som medbringer planter og planteprodukter i bagagen eller som en del af deres personlige bagage.
Er rundrejser noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2025:
- maj
- jul
- aug
- sep
- okt
På opdagelse i Nordengland
Oplev det fascinerende Nordengland på en rundrejse, der fører dig gennem historiske byer, imponerende slotte og naturskønne landskaber. Fra Liverpools maritime arv til vikingebyen Yorks middelalderlige charme, Lake District og den historiske Hadrians Mur byder denne skønne rejse på en god blanding af engelsk kultur, historie og natur.
Fra 11.999,-

- 2025:
- maj
- aug
- sep
- okt
Normandiet & Invasionskysten
I Normandiet føler du historiens vingesus med store oplevelser og indtryk, som giver stof til eftertanke. Tag med på rundrejse, og oplev Arnhem og The Airborne Museum, Invasionskysten i Normandiet, klosterøen Mont Saint-Michel, Jeanne d'Arcs historiske Rouen, havnen i Honfleur og Monets Have.
Fra 10.999,-

- 2025:
- maj
- sep
- okt
På opdagelse i Baskerlandet
Velkommen på en spændende rejse gennem det fortryllende Baskerland. I løbet af otte dage vil vi udforske regionens skatte, fra de historiske gader i San Sebastian til de dramatiske flysch-klipper i Zumaia, fra de smukke vinmarker i La Rioja til det moderne kulturelle centrum i Bilbao.
Fra 12.999,-

- 2025:
- apr
- maj
- aug
- sep
- okt
På opdagelse i Portugal
Lad dig fortrylle af eventyrlige Portugal på denne smukke rundrejse, hvor vi drager ind i det sprudlende bagland. Her er kultur- og naturoplevelserne i højsædet, og vi runder rejsen af med afslapning ved Atlanterhavet i den stemningsfulde badeby Sesimbra.
Fra 13.499,-